0

Diagnostyka samochodowa – wpływ światowych trendów na rynek motoryzacyjny w Polsce

19.04.2021

Diagnostyka samochodowa – wpływ światowych trendów na rynek motoryzacyjny w Polsce.

XXI wiek przyniósł prawdziwą rewolucję w sektorze motoryzacyjnym. Szybko postępująca cyfryzacja nie ominęła nowych samochodów – każdy model ma teraz interfejs diagnostyczny, a bez komputera w warsztacie nie można pracować podobnie jak bez zestawu kluczy. Poniżej opowiemy krótko, co zmieniło się w diagnostyce aut w okresie ostatnich kilkunastu lat i jakie trendy kształtują w ostatnim czasie rynek motoryzacyjny.

Aktualne trendy w motoryzacji

Zarówno w Europie, jak i na obszarze całego świata od kilku lat dominują te same trendy dotyczące nowych samochodów i całego rynku motoryzacyjnego. Jak pokazuje doświadczenie osób z branży, czynniki te kształtują sytuację w Polsce z pewnym opóźnieniem, związanym z dominacją sprzedaży aut używanych na polskim rynku.

Wymogi dla nowych samochodów

Główny temat dotyczy ograniczenia emisji CO2 oraz szkodliwych produktów spalania. Obowiązujące normy i przepisy prawa nakładają na producenta samochodu znacznie większe restrykcje względem lat ubiegłych. Wymusiło to doposażenie silnika w dodatkowy osprzęt taki jak zawory EGR, katalizatory SCR czy czujniki NOx.

Z drugiej strony, dążąc do utrzymania opłacalności producenci zaczęli optymalizować produkcję aut. Turbiny umożliwiły zmniejszenie pojemności silników, a sprzęgła dwumasowe pozwoliły zmniejszyć skrzynie biegów. W ten sposób zmniejsza się zużycie surowców i redukuje wagę komponentów samochodu na etapie projektowania.

Cel to zero

Redukcja CO2 promuje napędy alternatywne (APV) – najczęściej są to hybrydy lub auta w pełni elektrycznie. Obowiązujące rozwiązania prawne powodują, że obecnie producenci wszystkich marek sięgają po rozwiązania tego typu aby zapewnić niższy średni wskaźnik produkcji CO2. Jak to wygląda w Polsce? Według raportu „Branża motoryzacyjna. Edycja Q4/2020” w zeszłym roku wzrosła o 28,5% sprzedaż samochodów napędzanych alternatywnie w porównaniu do 2019 r.

Kamery i sztuczna inteligencja

Zanotowano także wyraźny rozwój zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS), Dobrze znane aktywne tempomaty, monitoring martwego pola czy asystent pasa ruchu to tylko początek. System ISA (Inteligent Speed Asisstance), który sam dostosowuje prędkość do warunków drogowych i ograniczeń wynikających ze znaków ma być obowiązkowy w UE jeszcze w 2022 roku.

Połączone

Rozwój technologii bezprzewodowych 5G również otwiera nowe możliwości – potencjalnie samochody będą mogły komunikować się ze sobą i innymi uczestnikami ruchu, co może poprawić bezpieczeństwo. Już dziś pojazdy wykorzystują komunikację bezprzewodową do komunikacji z siecią serwisową producenta. Nowe samochody coraz częściej zdalnie zgłaszają usterki i informują o konieczności umówienia wizyty w warsztacie.

Jak wygląda obecnie diagnostyka samochodowa?

Dzięki obecności coraz bardziej zaawansowanych komputerów pokładowych, w które wyposaża się nowe auta, sprawdzanie stanu pojazdów jest pozornie prostsze. Diagnostykę komputerową można obecnie przeprowadzić bez demontażu jakiejkolwiek części – wystarczy tylko posiadać właściwy sprzęt i oprogramowanie, które umożliwi wykonywanie badania.

Interfejs diagnostyczny to nie wszystko

Choć tą metodą można powodzeniem zdiagnozować typowe problemy, to jest wiele sytuacji w których niezbędny jest dodatkowe wyposażenie oraz wiedza użytkownika. Jest to oczywistość dla osób serwisujących pojazdy, jednak nie zawsze dla kierowców, którym zdaje się niekiedy, że “badanie komputerowe” zamyka temat.

Diagnostyka jest eko

Wykonanie diagnostyki samochodowej profesjonalnie zapobiega niepotrzebnej wymianie sprawnych części (co wbrew pozorom zdarza się dość często), oszczędzając czas mechaników i pieniądze kierowców. Warto zdecydować się na inwestycje w narzędzia i wiedzę, które pozwolą świadczyć lepsze usługi i poprawić wyniki firmy.

Kiedy korzystać z diagnostyki komputerowej?

Każdą analizę stanu auta warto powinno rozpoczynać wykonanie badania przez interfejs diagnostyczny. Ze względu na możliwość wykonania badania w niemal każdym warsztacie samochodowym warto się tam skierować gdy obserwujemy:

  • zmiany w działaniu układu napędowego, np. utratę mocy;
  • zapalenie się kontrolki sygnalizującej kody błędów,
  • wzrost spalania.

Warto mieć na uwadze przeprowadzenie badania także w chwili kiedy rozważamy zakup samochodu z rynku wtórnego. Auto używane może być świetnym wyborem, ale w tym przypadku szczególnie ważne jest sprawdzenie oferty pod kątem wad takich jak ukryte usterki.

Urządzenia wykorzystywane w diagnostyce

Diagnostyka samochodowa to nie tylko interfejsy diagnostyczne . W ofercie DTE znajduje się szereg dedykowanych urządzeń, które pozwalają m. in. zbadać stan akumulatorów (tester DBT-12+) lub sprawdzić pracę różnych czujników w samochodzie (QST-5). Oferujemy tester pozwalający badać stan ciśnienia w układzie wtryskowym (np. RPT-5) czy służący do elektrycznego testowania wtryskiwaczy (SIT-12). Do tych urządzeń często dostępne jest oprogramowanie w formie programu PC lub aplikacji mobilnej, które pozwala dokładniej analizować zebrane dane, zyskując możliwość archiwizacji wyników i drukowania raportów.

Bądź ekspertem

Naszym zdaniem wartymi szczególnej uwagi są oscyloskopy dla motoryzacji (diagnoskopy). Umożliwiają one pomiar napięcia w obwodach pojazdów, obejmując wszystkie ich elementy takie jak czujniki (np. czujnik położenia wału korbowego czy przepływomierz MAF), elementy wykonawcze (takie jak wtryskiwacze, napęd zaworu recyrkulacji spalin), magistrale danych (CAN i LIN). Diagnoskopy usprawniają pracę przez dobranie parametrów pomiaru oscyloskopowego do konkretnego podzespołu. Gama urządzeń oscyloskopowych obejmuje zarówno przenośne urządzenia samodzielne (jak Scope DT czy DM-1), jak również współpracujące z komputerem (ScopeTester 5). Stawiając na diagnostykę oscyloskopową zapewniamy sobie dostęp do niezależnych danych diagnostycznych.

W dobie downsizingu

Osobną grupę produktów stanowią testery przeznaczone dla branży turbo. Ofertę otwiera tester pozwalający przetestować działanie sterowników turbodoładowania (VNTT-PRO). Dzięki możliwości diagnozowania tych podzespołów serwisy zyskują możliwość optymalizacji napraw. Kolejnym urządzeniem dedykowanym turbosprężarkom jest programator (TurboProg), który pozwala na programowanie zakresu pracy obsługiwanych sterowników. Największe możliwości daje tester TP-TACT który integruje funkcjonalności obydwu testerów dając serwisom turbin największe możliwości.

 

Autor: Inżynier Produktu Piotr Libuszowski

Polecane

11.07.2024
Test alternatora oscyloskopem – diagnostyka tętnień napięcia
Test alternatora oscyloskopem – diagnostyka tętnień napięcia Diagnostyka elektroniki pojazd...
27.06.2024
Kalibracja aktuatorów turbosprężarek – przewodnik po aktualizacjach DTE
Kalibracja aktuatorów turbosprężarek – przewodnik po aktualizacjach DTE W ostatnich latach...
12.06.2024
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 2
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 2 Szum wokół nas Dziś urządzenia...
28.05.2024
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 1
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 1 Jeśli czegoś nie widać to …...
16.05.2024
Jak znaleźć dobrego mechanika samochodowego
Jak znaleźć dobrego mechanika samochodowego Znalezienie dobrego mechanika jest kluczowe dla utrzym...
25.04.2024
Akumulator – nie wystarczy wymienić, trzeba zaprogramować – część 2.
Akumulator – nie wystarczy wymienić, trzeba zaprogramować – część 2. Jak to było n...
17.04.2024
Serwis i ozonowanie klimatyzacji w samochodzie
Serwis i ozonowanie klimatyzacji w samochodzie Serwisowanie klimatyzacji samochodowej zaleca się wy...
03.04.2024
Akumulator – nie wystarczy go wymienić, trzeba go zaprogramować – część 1.
Akumulator – nie wystarczy go wymienić, trzeba go zaprogramować – część 1. W tym ar...

Dlaczego my?

Ponad 25 lat doświadczenia
Ponad 25 letnie doświadczenie w branży automotive daje nam pozycję Eksperta, który wyznacza trendy w innowacyjnej diagnostyce samochodowej. Naszą największa dumą są setki zadowolonych klientów oraz liczne nagrody branżowe.
Innowacje w każdym warsztacie
Wspieramy warsztaty samochodowe w rozwoju poprzez edukację i szkolenia, dzięki którym przełamujemy bariery w podejmowaniu pracy z nowoczesnym sprzętem do diagnostyki samochodowej
Zawsze blisko klienta
Nasze wartości inspirują nas do tworzenia urządzeń, które kreują nową rzeczywistość warsztatową, dając mechanikom poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju zawodowego, samodzielność i podnoszenie zysków.

O firmie

DeltaTech Electronics to polski producent i ekspert w branży automotive, który na bazie ponad 25 lat doświadczenia wyznacza trendy w innowacyjnej diagnostyce samochodowej.
To, co nadaje rytm naszej pracy, to wsłuchiwanie się w potrzeby klientów oraz śledzenie aktualnych problemów, z którymi mierzą się warsztaty samochodowe. Owocem tego jest oferta skrojona idealnie „na miarę” ich oczekiwań.

Cały cykl życia produktów od momentu projektowania rozwiązań, poprzez produkcję, kontrolę jakości i opiekę posprzedażową odbywa się w Firmie. Jakość tego procesu dokumentują liczne nagrody branżowe.
Naszą dumą jest szybkie wsparcie techniczne, polska jakość oraz setki zadowolonych klientów. Firma współpracuje z kluczowymi dystrybutorami w branży motoryzacyjnej.

Czytaj więcej

2024 DeltaTech Electronics. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content