0

Kalibracja aktuatorów turbosprężarek – przewodnik po aktualizacjach DTE

27.06.2024

Kalibracja aktuatorów turbosprężarek – przewodnik po aktualizacjach DTE

W ostatnich latach w odpowiedzi na liczne zapytania i sugestie znacznie rozszerzyliśmy listę obsługiwanych sterowników turbin. Dodaliśmy ponad 300 dodatkowych pozycji w zakresie przeprowadzania diagnozy sterowników turbosprężarek. Ponadto, możliwości kalibracji aktuatorów turbosprężarek zostały rozbudowane o kolejne grupy sterowników, obejmujących różne warianty Siemens / VDO / Continental. Możliwości programowania zyskały również sterowniki Hella rodziny 6NW 010 099.

Znaczenie regeneracji turbosprężarek

Regeneracja turbosprężarek przynosi wiele korzyści. Proces ten jest znacznie tańszy od zakupu nowej turbosprężarki co pozwala na znaczne oszczędności. Ponadto, przedłużamy cykl życia produktu i redukujemy ilość odpadów. Specjalizowane serwisy potrafią z powodzeniem doprowadzić turbosprężarkę do stanu pełnej sprawności. Najpierw przeprowadza się wymiany części które uległy zużyciu, kontroluje luzy, usuwa nagromadzony nagar. Ważne jest wykorzystanie części wysokiej jakości oraz staranne wyważenie i regulacja po naprawie.

Obecnie producenci samochodów stosują turbosprężarki w niemal każdym modelu. Współczesne turbiny są sterowane za pomocą elektronicznych zaworów oraz nastawników zmiennej geometrii (VNT). Rozwiązanie to polega na takim ustawieniu łopatek od strony wlotu spalin, aby uzyskać optymalną wydajność w szerokim zakresie obrotów. Współczesne pojazdy wyposaża się w turbiny kontrolowane przez sterownik silnika ECU za pomocą specjalnych aktuatorów.

Urządzenia DTE do obsługi sterowników turbosprężarek

W ofercie firmy są obecnie trzy urządzenia dedykowane do testowania bądź kalibracji sterowników turbosprężarek:

  • VNTT-PRO – znany i ceniony tester aktuatorów turbosprężarek ze zmienną geometrią.
  • TurboProg– urządzenie do programowania i kalibracji sterowników turbo.
  • TP-TACT– kompleksowe rozwiązanie łączące funkcjonalność powyższych, stosowany w firmach zajmujących się regeneracją turbosprężarek.
Tester TP-TACT to urządzenie niezbędne w procesie naprawy w celu zdiagnozowania usterki turbosprężarki.

Aktualizacje testerów w latach 2023/2024

Proces aktualizacji oparty jest na wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania, które można pobrać tutaj. Szczegółowa instrukcja w formie video jest dostępna na kanale YouTube DTE. W razie jakichkolwiek trudności lub wątpliwości dotyczących aktualizacji zapraszamy do kontaktu.

Poniżej podsumujemy aktualizacje produktów DTE jakie miały miejsce w ostatnich latach. Mianowicie dla każdej z aktualizacji podamy jakie grupy sterowników dodano oraz jakich kabli wymaga ich obsługa.

Aktualizacja z lutego 2023

Wersje TP-TACT 1.02, VNTT-PRO 4.08, TurboProg 1.05.

Dodane kable: brak.

Celem tej aktualizacji była usunięcie błędów w oprogramowaniu dotyczących poprzednich wersji. W odpowiedzi na zgłaszane przez klientów problemy dodaliśmy także możliwość wyboru wersji oprogramowania jakie ma być zainstalowane na urządzeniu.

Aktualizacja z kwietnia 2023

Wersje TP-TACT 1.03, VNTT-PRO 4.09, TurboProg 1.06

Dodane kable: brak.

Pierwsza aktualizacja rozszerzyła możliwości testowania sterowników o nowe sterowniki Hella, Mahle, Continental oraz Magneti Marelli. Urządzenia obsługujące programowanie (TurboProg i TP-TACT) zyskały możliwość kalibracji aktuatorów turbosprężarek Siemens / VDO / Continental dla pojazdów BMW czy Mercedes, a także podzespołów BorgWarner, Mando oraz Kamtec.

Diagnozowanie awarii: sterownik 6NW934803-02. Widoczne obwody sosowane w podzespole. Awaria turbosprężarki była spowodowana wadą sterownika turbiny.
Wewnętrzna budowa sterownika Hella 6NW934803-02.

Aktualizacja z czerwca 2023

Wersje TP-TACT 1.04, VNTT-PRO 4.10

Dodane kable: zestaw aktualizacyjny UP 23.1.

Kolejne zmiany objęły zawartość zestawu – wprowadziliśmy 3 nowe kable łączące tester i badany sterownik, dzięki czemu rozbudowano obsługę podzespołów Hella, Bosch, Mitsubishi, Magneti Marelli, Kamtec, Continental oraz 2 kable dedykowane do testów czujników położenia spotykanych w turbosprężarce silnika 1.6 HDI oraz Opel 1.6.

Aktualizacja ze stycznia 2024

Wersje TP-TACT 1.05, VNTT-PRO 4.11

Dodane kable: zestaw aktualizacyjny UP 24.1.

Tester obsługuje sterowniki takie jak Hella 6NW010430-16 wykorzystane w silniku B20DTH 2.0 CDTI.
Tester obsługuje popularne sterowniki Hella 6NW010430-16 wykorzystane w silniku B20DTH Ope 2.0 CDTI.

Druga zmiana w obrębie zawartości zestawu rozszerzyła go o 4 kable pozwalające na test aktuatorów turbosprężarek oraz 2 dedykowane czujnikom ciśnienia. Dzięki temu rozszerzyliśmy obsługę sterowników Hella, Magneti Marelli, Sonceboz, Bosch oraz Continental. Dodaliśmy dwa kable do testowania czujników: dedykowany silnikom 2.0 HDI oraz dla czujników z wyjściem SENT. Bez wątpienia dodanie protokołu SENT w zakresie obsługiwanych sterowników i czujników jest kluczową nowością w obrębie tej aktualizacji.

Aktualizacja z czerwca 2024

Wersje TP-TACT 1.06, VNTT-PRO 4.12, TurboProg 1.07

Dodane kable: zestaw aktualizacyjny UP 24.2 (dla TP-TACT / dla VNTT) oraz kabel dla TurboProg.

Ostatnia aktualizacja po raz kolejny przyniosła dodatkowe kable do obsługi aktuatorów turbosprężarek: Mitsubishi, Mahle, Magneti Marelli czy Faist. Dodatkowo, możliwości programowania (TP-TACT oraz TurboProg) doczekały się sterowniki Hella rodziny 6NW 010 099-xx, które wymagają specjalnego kabla tylko do tego celu.

Jak dodajemy obsługę nowego sterownika?

Abyśmy mogli dodać konkretny model sterownika turbiny do listy obsługiwanych przez produkowane przez nas urządzenia konieczne jest wykonanie serii pomiarów. W tym celu potrzebujemy sprawnego sterownika wraz z prawidłowo ustawioną turbosprężarką.

  1. Najpierw niezbędne jest ustalenie układu połączeń, wykorzystując dostępną dokumentację oraz narzędzia takie jak tester QST-5. W tym przypadku z powodzeniem wykorzystujemy go do ustalenia układu wyprowadzeń sterownika turbosprężarki.Tester QST-5 użyty do testowania czujnika turbosprężarki. Zastępuje on sterownik ECU wykonując test czujnika turbo.
  2. Następnym krokiem jest wykonanie serii pomiarów zakresu pracy danego modelu sprawnej i poprawnie ustawionej turbosprężarki, co pozwoli w przyszłości oceniać użytkownikom zakres pracy. Ustalamy także limit prądu jaki pobiera silnik sterownika, a który jest jednym z kryteriów wykrywania uszkodzenia.
  1. Kolejny etap to zidentyfikowanie i skompletowanie odpowiedniego złącza sterownika i przygotowanie dokumentacji produkcyjnej, a także zaprogramowanie urządzeń weryfikujących poprawność działania kabla na etapie produkcji.
  2. Finalnym krokiem jest uzupełnienie programu testera o dodatkowe pozycje wraz z ustalonym zakresem parametrów oraz zaplanowanie opublikowania nowego oprogramowania oraz komunikacji do klientów.

Przyszłość programowania i diagnozy sterowników

Przyszłość kalibracji aktuatorów turbosprężarek wiąże się z dalszym rozwojem technologii diagnostycznych. Jednocześnie w miarę jak sterowniki turbosprężarek stają się coraz bardziej zaawansowane, rośnie potrzeba zaawansowanych narzędzi do ich testowania i kalibracji. Dlatego nieustannie doskonalimy nasze produkty i opracowujemy nowe, jeszcze bardziej funkcjonalne i niezawodne.

Jako producent urządzeń do testowania i programowania aktuatorów jesteśmy otwarci na poszerzanie możliwości naszych urządzeń, aby wspierały możliwie szeroki zakres napraw i turbosprężarek dla klientów końcowych. Zatem jeśli masz model sterownika turbosprężarki który nie jest obecnie obsługiwany przekaż nam taką informację kontaktując się mailowo na adres pomoc@dte.com.pl. Mile wiedziane są takie dane jak numer turbiny oraz zdjęcia sterownika z kilku stron ze szczególnym uwzględnieniem złącza. Udostępniając nam turbinę do badań możesz liczyć na priorytetowe rozwiązanie problemu oraz miłą niespodziankę. Zapraszamy do współpracy!

Polecane

11.07.2024
Test alternatora oscyloskopem – diagnostyka tętnień napięcia
Test alternatora oscyloskopem – diagnostyka tętnień napięcia Diagnostyka elektroniki pojazd...
27.06.2024
Kalibracja aktuatorów turbosprężarek – przewodnik po aktualizacjach DTE
Kalibracja aktuatorów turbosprężarek – przewodnik po aktualizacjach DTE W ostatnich latach...
12.06.2024
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 2
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 2 Szum wokół nas Dziś urządzenia...
28.05.2024
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 1
Zakłócenia elektromagnetyczne w motoryzacji – część 1 Jeśli czegoś nie widać to …...
16.05.2024
Jak znaleźć dobrego mechanika samochodowego
Jak znaleźć dobrego mechanika samochodowego Znalezienie dobrego mechanika jest kluczowe dla utrzym...
25.04.2024
Akumulator – nie wystarczy wymienić, trzeba zaprogramować – część 2.
Akumulator – nie wystarczy wymienić, trzeba zaprogramować – część 2. Jak to było n...
17.04.2024
Serwis i ozonowanie klimatyzacji w samochodzie
Serwis i ozonowanie klimatyzacji w samochodzie Serwisowanie klimatyzacji samochodowej zaleca się wy...
03.04.2024
Akumulator – nie wystarczy go wymienić, trzeba go zaprogramować – część 1.
Akumulator – nie wystarczy go wymienić, trzeba go zaprogramować – część 1. W tym ar...

Dlaczego my?

Ponad 25 lat doświadczenia
Ponad 25 letnie doświadczenie w branży automotive daje nam pozycję Eksperta, który wyznacza trendy w innowacyjnej diagnostyce samochodowej. Naszą największa dumą są setki zadowolonych klientów oraz liczne nagrody branżowe.
Innowacje w każdym warsztacie
Wspieramy warsztaty samochodowe w rozwoju poprzez edukację i szkolenia, dzięki którym przełamujemy bariery w podejmowaniu pracy z nowoczesnym sprzętem do diagnostyki samochodowej
Zawsze blisko klienta
Nasze wartości inspirują nas do tworzenia urządzeń, które kreują nową rzeczywistość warsztatową, dając mechanikom poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozwoju zawodowego, samodzielność i podnoszenie zysków.

O firmie

DeltaTech Electronics to polski producent i ekspert w branży automotive, który na bazie ponad 25 lat doświadczenia wyznacza trendy w innowacyjnej diagnostyce samochodowej.
To, co nadaje rytm naszej pracy, to wsłuchiwanie się w potrzeby klientów oraz śledzenie aktualnych problemów, z którymi mierzą się warsztaty samochodowe. Owocem tego jest oferta skrojona idealnie „na miarę” ich oczekiwań.

Cały cykl życia produktów od momentu projektowania rozwiązań, poprzez produkcję, kontrolę jakości i opiekę posprzedażową odbywa się w Firmie. Jakość tego procesu dokumentują liczne nagrody branżowe.
Naszą dumą jest szybkie wsparcie techniczne, polska jakość oraz setki zadowolonych klientów. Firma współpracuje z kluczowymi dystrybutorami w branży motoryzacyjnej.

Czytaj więcej

2024 DeltaTech Electronics. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content